Auta dostawcze, które lubią 200 km/h, czyli rekordowe VW T5, Fiat Ducato i Mercedes Viano

– Wiecie panowie, mój Volkswagen Transporter TDI z szeroką zabudową bez problemu robi 191 km/h. To prawdziwa rakieta!

– Ale żeś zabłysnął, moje Ducato rozpędziłem ostatnio do 207 km/h, i to z podwyższonym dachem!

– Panowie, darujcie sobie, bo to żałosne jest… Ja swoim Mercedesem Viano jechałem 222 km/h, ot tak.

Powyższy dialog zalatuje „uniwersytetem parkingowym” w swoim najbardziej swojskim wydaniu. Już z kilometra można poznać, że ktoś tutaj najwyraźniej lubi koloryzować i zaraz jeszcze doda, że ma tę legendarną „szóstkę z przodu”. Prawda jednak taka, że powyższy dialog faktycznie mógłby mieć miejsce i nikt nie musiałby w nim kłamać. Co więcej, cała sprawa może dotyczyć pojazdów z zabudowami kampingowymi, bo to właśnie o nich będzie ten artykuł.

Był rok 2006 kiedy Karmann Mobil VW T5 Colorado zdobył tytuł najszybszego samochodu kampingowego na świecie. Pomarańczowe auto było bardzo długim Transporterem z szeroką i wysoką zabudową mieszkalną, natomiast pod jego maską pracował silnik 2.5 TDI. Nie był to jednak taki zwykły „kopciuch”, lecz egzemplarz z niestandardową turbosprężarką, a także zmodyfikowanym oprogramowaniem, co pomogło osiągnąć aż 298 KM. Ponadto auto było obniżone, a także postawiono je na większych kołach, w trosce o lepsze prowadzenie. I właśnie taki pojazd rozpędził się do 191 km/h. A wyglądało to tak:

Niedługo później, bo w 2010 roku, powyższy rekord został pobity. Triumfatorem okazał się tym razem „blaszak” Fiat Ducato zabudowany mieszkalnie przez firmę Hymer AG i podkręcony przez przedsiębiorstwo Goldschmitt. Co ciekawe, nie była to wcale maszyna z silnikiem 3.0 od Iveco, lecz mniejsze 2.3 zasilane gazem, z którego wyciągnięto 200 KM. Ta stosunkowo niewielka moc wystarczyła, aby osiągnąć wąskim Ducato aż 207 km/h.

fiat_ducato_kamper_rekord

I wiecie co? Te 207 km/h też oczywiście udało się pobić, tym razem przy użyciu Mercedesa Viano z zabudową firmy Westfalia. Żeby było ciekawiej, dokonała tego firma Goldschmitt, pobijając tym samym swój własny rekord i osiągając aż 222 km/h. Co zmieniono w tym aucie? Tego do końca nie wiadomo, lecz Niemcy wyznali, że modyfikacje dotyczyły „poprawienia silnika i zawieszenia”. Żadnych większych zmian nie było za to podobno w nadwoziu, które w żaden sposób nie zostało odchudzone.

mercedes_viano_kamper_rekord