70 proc. kierowców ciężarówek wpadło na narkotestach przez kokainę – przerażająca liczba z Brazylii

mercedes_actros_mp3_brazylia_2015_4

Brazylijska branża transportowa ma niemały problem. Okazują się nim narkotyki, a konkretnie kokaina, z której kierowcy ciężarówek korzystają na masową skalę. Wszystko wyszło na jaw po wprowadzeniu nowych przepisów, według których każdy kierowca ciężarówki musi co pięć lat przejść test antynarkotykowy.

Brazylijczycy wprowadzili te przepisy w odniesieniu do ogromnej ilości wypadków, które powodowane są właśnie przez ciężarówki. Ustalono, że narkotyki mogą odgrywać w tym zjawisku bardzo istotną rolę i dlatego w marcu ubiegłego roku testy stały się obowiązkowe. Łącznie, choć oczywiście nie na raz, mają one objąć aż 13 milionów kierowców, chociażby przy okazji przedłużania ważności uprawnień. Za wszystko mają zaś zapłacić przewoźnicy, fundując testy swoim pracownikom.

Co ważne, wybrano tutaj formę, która jest szczególnie efektywna, choć przy tym też niestety bardzo droga (100 dolarów na osobę). Mowa tutaj o badaniu na zawartość narkotyków we włosach, oferującym najwyższą skuteczność, a jednocześnie najmniej podatnym na upływ czasu. Szacuje się, że kokaina zostawia we włosach ślady na około 90 dni, więc nawet trzy miesiące po jej ostatnim spożyciu możemy zostać przyłapani. I prawdopodobnie dlatego też wyniki testów okazały się wyglądać aż tak przerażająco…

Jak na razie aż 70 proc. kierowców ciężarówek nie przeszło testu pozytywnie, gdyż spożywało właśnie wspomnianą na wstępie kokainę. Prawdopodobnie sięgnęli oni po ten środek, aby „poprawić” swoją odporność na zmęczenie, wykonując dzięki temu więcej trasy i zarabiając oczywiście więcej pieniędzy. Choć jednocześnie pojawiła się też jeszcze jedna istotna liczba, już znacznie bardziej pozytywna.

Jest to 26 proc., czyli odsetek, o który między marcem (wprowadzeniem testów) a grudniem zmniejszyła się liczba wypadków z ciężarówkami. Zdaniem brazylijskich władz, jest to bezpośredni efekt rezygnacji kierowców ze stosowania narkotyków, z uwagi na strach przed testami.

Na zdjęciu: Mercedes-Benz Actros MP3 w obecnym wydaniu brazylijskim