31 imigrantów znalezionych we Fiacie Ducato nie chce zostać w Polsce, choć cześciowo i tak zostanie

fiat_ducato_31_nielegalnych_imigrantowPamiętacie sprawę białego Fiata Ducato, w którego ładowni znaleziono 31 nielegalnych imigrantów? Samochód ten został zatrzymany w ubiegłym tygodniu w Szklarskiej Porębie, gdzie kierowca porzucił go w obawie przed policją, o czym więcej pisałem TUTAJ. Teraz natomiast chciałbym podać kolejne informacje w sprawie białego Ducato, gdyż zostały one właśnie opublikowane przez Straż Graniczną. Komunikat czeka poniżej, informując między innymi o tym, że żaden z imigrantów nie wykazał chęci pozostania w Polsce.

Nikt z 31 cudzoziemców, zatrzymanych dwa dni temu w Szklarskiej Porębie, nie zadeklarował chęci złożenia wniosku o nadanie w Polsce statusu uchodźcy. Część z nich trafi do Strzeżonych Ośrodków dla Cudzoziemców, część zostanie wydalona, a pozostali zostaną objęci innymi formami zabezpieczenia. 

Jak informowaliśmy, we wtorek, 11 sierpnia,  po policyjnym pościgu funkcjonariusze Straży Granicznej zatrzymali 23 obywateli Syrii, 3 obywateli Jemenu i 5 obywateli Afganistanu. Następnie w obecności tłumaczy przesłuchali wszystkich cudzoziemców. Z uzyskanych informacji wynika, że trasa podróży cudzoziemców mogła przebiegać przez Turcję, Grecję, Serbię, Węgry, Słowację. Celem imigrantów były Niemcy, gdzie chcieli złożyć wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Za swoją podróż zapłacili organizatorom po kilka tysięcy euro. Nikt z zatrzymanych nie złożył wniosku o nadanie im w Polsce statusu uchodźcy.

Ponieważ Jemen i Syria znajdują się na liście Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców jako terytoria objęte konfliktem zbrojnym i nie można do nich deportować nielegalnych imigrantów, w stosunku do obywateli tych państw posiadających dokumenty tożsamości (23 osoby) funkcjonariusze zastosowali środek alternatywny w postaci zdeponowania paszportu lub nakazu zgłaszania się do wskazanej placówki SG.

Wobec 5 obywateli Afganistanu, 2 obywateli Syrii i obywatela Jemenu nie posiadających dokumentów funkcjonariusze skierowali do sądu wnioski o umieszczenie w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców. Obywatele Syrii i Jemenu będą przebywać w ośrodku do czasu potwierdzenia ich tożsamości, natomiast obywatele Afganistanu będą oczekiwać na wydalenie.

Podczas prowadzonych postępowań administracyjnych funkcjonariusze Straży Granicznej badają także, czy nie zachodzą przesłanki do udzielenia cudzoziemcom zgody na pobyt ze względów humanitarnych lub zgody na pobyt tolerowany. Cudzoziemcy, którym zdeponowano paszporty lub nakazano okresowe zgłaszanie się do Straży Granicznej, otrzymali od funkcjonariuszy listę kilkunastu adresów ośrodków pomocy, do których mogą się zgłosić.


Pozostańmy jeszcze na chwilę w tym temacie, gdyż przypadek furgonu pełnego imigrantów nie jest w naszym kraju w żaden sposób odosobniony. Poniżej opublikuję fragmenty komunikatów Straży Granicznej z ostatnich kilku dni, uświadamiające, że uchodźców w Polsce nie brakuje. W odróżnieniu jednak o krajów Zachodnich, jako środek transportu wybierają oni zazwyczaj samochody osobowe, a nie ciężarówki. I miejmy nadzieję, że tendencja ta szybko się nie zmieni.

10 sierpnia:

W poniedziałek, 10 sierpnia, funkcjonariusze SG realizujący zadania w ramach kontroli legalności pochodzenia pojazdów w Bargłowie Kościelnym (powiat augustowski) przystąpili do kontroli drogowej pojazdu marki Nissan Primera na rosyjskich tablicach rejestracyjnych. Za zatrzymywanym do kontroli pojazdem jechały dwa inne auta, które na widok patrolu stanęły, następnie cofnęły się i skręciły w boczną drogę.

O zaistniałym zdarzeniu poinformowano współdziałające patrole oraz sąsiednie placówki Straży Granicznej. W wyniku podjętych działań po kilkudziesięciu minutach ujawniono w Bargłowie Kościelnym jeden z poszukiwanych samochodów. Dzięki  informacji uzyskanej od okolicznych mieszkańców ustalono, że kierowca Audi 80 próbował wezwać taksówkę prawdopodobnie dla osób, które widziano biegnące w pobliskie zarośla. Do czynności zaangażowano psa służbowego, który od auta podjął trop i po około kilometrze doprowadził patrol do ukrywających się mężczyzn. Trzej obywatele Wietnamu nie posiadali niezbędnych dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy naszego państwa.

Kolejny z poszukiwanych pojazdów został zatrzymany przez patrol Straży Granicznej w Grajewie. W Mercedesie ML320 na rosyjskich tablicach rejestracyjnych przewożonych było 5 obywateli Wietnamu. Mężczyźni nie posiadali dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w Polsce.

12 sierpnia:

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali do kontroli samochód marki Chrysler Voyager. Pasażerowie pojazdu – 6 obywateli Rosji narodowości czeczeńskiej – nie posiadali dokumentów. Do kontroli przedstawili zaświadczenia tożsamości, które nie uprawniają do przekraczania granicy, otrzymane na granicy przy wjeździe do naszego kraju kilka dni wcześniej i po złożeniu wniosku o nadanie im statusu uchodźcy. Cudzoziemcy, nie czekając na wynik postępowania w tej sprawie, postanowili udać się do Niemiec.

Czeczeni przyznali się do usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy i poddali się dobrowolnie karze jednego miesiąca pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lub trzy lata. Dodatkowo postanowiono, że cudzoziemcy mają przebywać w miejscu zamieszkania tj. w ośrodku dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej.

Funkcjonariusze SG zatrzymali także wiozącego cudzoziemców kierowcę za pomocnictwo w usiłowaniu nielegalnego przekroczenia granicy. Grozi mu kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

14 sierpnia:

W piątek, 14 sierpnia, we wczesnych godzinach porannych funkcjonariusze ze Śląsko-Małopolskiego Oddziału SG zatrzymali za nielegalne przekroczenie granicy polsko-słowackiej 11 obywateli Syrii. Razem z imigrantami zatrzymano przewożącego ich obywatela Węgier. 

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zakopanem na drodze krajowej nr 7 w odległości ok. 1 km od granicy ze Słowacją dokonali kontroli busa na węgierskich numerach rejestracyjnych.

Pasażerowie pojazdu 2 mężczyzn, 5 kobiet, oraz 4 dzieci w wieku od 2 miesięcy do 8 lat nie posiadali dokumentów zezwalających im na legalny pobyt w Polce. Cudzoziemcy zostali przewiezieni na placówkę, gdzie udzielono im wsparcia medycznego. Trwają czynności, które mają na celu ustalenie szczegółów podróży cudzoziemców.

14 sierpnia:

W piątek, 14 sierpnia, około godziny 13.00 funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej z Czarnej Górnej w Bieszczadach zatrzymali 4 nielegalnych imigrantów i ob. Ukrainy, który przewoził ich samochodem. Zatrzymani to prawdopodobnie obywatele Iraku, Sudanu i Etiopii.

Z uwagi na zły stan zdrowia obywatela Etiopii, funkcjonariusze SG na miejsce zatrzymania wezwali pogotowie ratunkowe. Cudzoziemiec trafił do szpitala. Obecnie Straż Graniczna prowadzi szczegółowe ustalenia w sprawie. Obywatel Sudanu i dwaj obywatele Iraku pozostają w dyspozycji Straży Granicznej.

W miesiącu sierpniu, w Bieszczadach, to drugi tego typu przypadek: 4 sierpnia funkcjonariusze ze Stuposian zatrzymali trzech ob. Azerbejdżanu i ich ukraińskiego przewodnika.